Излезе брой 15 на списание „Бяла черква”. В продължение на 10 години Николай Теодосиев – краевед, човек с големи исторически познания и ерудиция – издава със собствени средства списание за едно селище. Рядко срещано събитие в съвременната издателска практика е авторът да издирва, да проучва в детайли, да обнародва и популяризира непубликувани теми за лица и събития от историята на Бяла черква, (Великотърновска област) в собствено издание. Този път основната тема в новия брой е „Нов документ за Поп Харитон и края на един мит“. С прословутата си прецизност Николай Теодосиев проследява жизнения път на един добре известен герой от Дряновската епопея и разкрива противоречивата му биография. Спира се на детайлното митологизиране на образа на революционера. Оборва някои неточности за името на „Четата на Бачо Киро и Поп Харитон“. Интересно е изследването за единствената снимка на Поп Харитон с която е познат. Според проучването на Теодосиев, тя е направена в Букурещ между 13 и 28 март 1876 г., преди априлските събития. Авторът засяга и един рядко обсъждан въпрос – каква е била „ цената“ на тогавашните войводи.
Най-голямо откритие на Николай Теодосиев е обнародването на един почти неизвестен документ, съхраняван днес в Габровския архив. Издаден през 1926 г. на Бона Николова Кундурджиева (племенница на Поп Харитон) в уверение на това, че вуйчо ѝ е бил воевода в Дряновския манастир през 1876 г. Двама възрастни монаси (монах Хрисант и йеромонах Никифор), живи свидетели на събитията, дават писмени спомени и потвърждават исторически факти от онова време. Авторът утвърждава активната роля на Бачо Киро при организирането на четата, подготовката на въстанието и неговата роля в Дряновската епопея. Използваната литература отразена в библиографската справка допълва задълбочените проучвания.
Втората тема в списанието е „Някои сведения за генерал Русчо Димитров и неговата съпруга – писателката Олга Димитрова“. Роден в Бяла черква на 17 януари 1882 г., достигнал до званието генерал-майор Русчо Димитров е пример за войска чест и родолюбие. Николай Теодосиев дава нови сведения за семейството на царския офицер. Подробно се спира на съпругата – Олга Димитрова Славкова – родена през 1895 г. в Свищов, следва литература, философия и история на изкуството в Софийския университет и в Монпелие, Франция. Автор на 11 книги с разкази и една поетична стихосбирка. Днес писателската и журналистическата ѝ дейност е потънала в забвение. Достоен спътник на своя съпруг.
Изданието е обогатено със снимки и факсимирета на документи, допълващи текстовете. Със статиите отпечатани в това списание се попълват не само белите полета от историята на Бяла черква, но и в историята на България.
© Соня Кехлибарева