„Изкуство и наука“ е информационно-образователен сайт за литературна история и критика, книгоиздаване и история на книгата, изкуствознание. Тук ще откриете текстове, които интерпретират канонични и съвременни произведения от българската литература, проблематизират процеси и явления в българската култура и книжовност, а също така рецензии и информация за нови книги. Сред авторите, които сътрудничат са учени, критици, културолози, философи, художници, фотографи, книговеди, така също и писатели, публицисти, преводачи от различни поколения, както и дебютанти. Част от материалите са имали своята първа среща с читателите на страниците на различни научни сборници и периодични списания, друга са писани специално за информационно-образователния сайт „Изкуство и наука”. Темите са адресирани към широк кръг хора, които са изкушени от писаното слово и визуалните изкуства. Информационно-образователния сайт „Изкуство и наука“ прилага и се ползва от защитата на действащия Закон за авторското право и сродните му права. Сътрудничи с експерти в областта на авторското право и интелектуалната собственост, като работи съвместно с автори, наследници, издания, литературни агенти, както и с всички лица, организации и институции, занимаващи се с проблема.
Галерия „Лоранъ“ гостува на галерия „Контраст“ с изложбата: „Христо Берберов (1875 – 1948) – в началото“
Куратор: Елисавета Станчева
Откриването на изложбата е на13 октомври, 18:30 ч. и ще бъде съпроводено с прожекция на филма: „Христо Берберов – портрет на един художник“
Христо Берберов. “Пасторален пейзаж”, около 1915-а
„Не знаем и какво е принудило редакцията да предпочете фототипията за възпроизвеждане на картините: евтинията ли на този печат или липсването на гравьори за сега по нас. Ако е първата причина, – то е твърде за съжаление, че едно такова списание поддържано от цяло дружество и с такива претенции отстъпва йоще на първата крачка пред такова незначително препятствие; че и втората причина не е никак извинителна, защото не сме само ний, гдето вземаме от странство клишета…“.
С тези думи още през 1895 г., Христо Берберов – тогава двадесетгодишен, изказва ранния си интерес към техниките за репродуциране, разсъждавайки по отношение редакцията на списание „Изкуство“.
Христо Берберов, “Христос с Марта и Мария”, около 1915 г.
През следващите години той експериментира с печатна графика, но едва в Юбилейната изложба на Рисувалното училище през 1906 г. излага част от офортите, по които е работил до тогава. Един от тях – „Приидите вси отруждени“ – е репродуциран в албумната част на Втория илюстрован годишник на Държавното рисувално училище, а през 1907 г. е една от творбите, с които художникът се представя на Балканското изложение в Лондон.
Грижливо опазен, оригинален отпечатък от този толкова ранен офорт е достигал днес до нас и може да бъде намерен сред печатната графика и рисунките, част от изложбата „Христо Берберов – в началото“, представена от галерия „Лоранъ“.
Христо Берберов. “Патриарх Макарий”, подготвителна рисунка за стенопис в храма “Св. Ал. Невски”, 10-те години на ХХ век.
Сред работите, включени в изложбата, е офортът „Молеров“ от 1903 г., който представлява най-ранната датирана печатна графика на Христо Берберов и навярно изобразява революционера Симеон Молеров по време на преход.
Настоящата изложба галерия „Лоранъ“ представя отново в просторния салон на галерия „Контраст“ на ул. „Цар Самуил“ № 49 в София. Всички произведения могат да бъдат видени тук
Христо Берберов. “Портрет на Петко Р. Славейков”, офорт, хартия, 10-те години на ХХ век
Изложбата може да бъде разгледана в периода 13 октомври – 20 ноември 2022 г., София, ул. „Цар Самуил“ № 49.