„Изкуство и наука“ е информационно-образователен сайт за литературна история и критика, книгоиздаване и история на книгата, изкуствознание. Тук ще откриете текстове, които интерпретират канонични и съвременни произведения от българската литература, проблематизират процеси и явления в българската култура и книжовност, а също така рецензии и информация за нови книги. Сред авторите, които сътрудничат са учени, критици, културолози, философи, художници, фотографи, книговеди, така също и писатели, публицисти, преводачи от различни поколения, както и дебютанти. Част от материалите са имали своята първа среща с читателите на страниците на различни научни сборници и периодични списания, друга са писани специално за информационно-образователния сайт „Изкуство и наука”. Темите са адресирани към широк кръг хора, които са изкушени от писаното слово и визуалните изкуства. Информационно-образователния сайт „Изкуство и наука“ прилага и се ползва от защитата на действащия Закон за авторското право и сродните му права. Сътрудничи с експерти в областта на авторското право и интелектуалната собственост, като работи съвместно с автори, наследници, издания, литературни агенти, както и с всички лица, организации и институции, занимаващи се с проблема.
На 1 декември от 13.00 часа в галерия “Дебют” се открива за петнадесети път ежегодната изложба на художниците от Художествената гимназия в София. Мотото на изложбата “Художници създават художници” е израз на идеята, че само творци могат да формират художествен вкус у своите възпитаници.
Ангеларий Димитров. Urban environment
Участниците са художници от различни поколения – автори с многобройни изяви в различни области: живопис, графика, скулптура, стенопис, илюстрация и приложна графика. Представят се различни естетически възгледи и различни посоки на развитие.
Творческите постижения на преподавателите са гаранция за качествено обучение и формиране на следващите поколения творци. Много от големите имена в българското изобразително изкуство са възпитаници на Художествената гимназия- София.
“Обединява ни традицията, творчеството, въображението и изящното. В ателиетата се създава климат на искреност и естествено човешко общуване. Удовлетворението и радостта от творческата работа правят близки поколенията и улесняват приемствеността между тях.
Спиралата на творческия цикъл продължава…”
Зоран Мише – A needle in a haystack – bloody struggle for a single needle , dry point -2021
В изложбата участват: Ангеларий Димитров, Атанас Ташев, Ваня Малакчиева ,Вера Върбанова, Динко Стоев, Донка Павлова, Димитър Яранов, Добрил Андреев, Зоран Мише, Камен Танев, Мария Стоева, Момчил Илиев, Павлина Обретенова, Петко Генов, Станимир Желев, Стоян Куцев и Цветомила Христова.
Куратор на изложбата е Атанас Ташев
Изложбата ще продължи до януари 2020 година, София, бул. “Васил Левски” 62